Praha, 9. července 2025 –  Česká vláda rozhodla, že státní úřady nesmí používat čínský AI chatbot DeepSeek. Důvod? Bezpečnost dat a riziko, že by citlivé informace mohly skončit v rukou čínských úřadů. 

 Proč se DeepSeek zakázal? 

  • Povinnost spolupráce s Čínskými orgány
    DeepSeek jako čínská firma podle NÚKIB podléhá zákonné nutnosti poskytovat informace státním institucím v Číně – což podle premiéra Fialy může vést k neoprávněnému přístupu k datům zaměstnanců státní správy. 
  • Ukládání dat mimo EU
    Uživatelé i státní orgány by riskovali, že jejich data budou uložena na serverech v Číně či dokonce v Rusku, bez dostatečných záruk zabezpečení. 

Co je vlastně DeepSeek?

DeepSeek je AI chatbot založený na velkém jazykovém modelu R1. Společnost vznikla v roce 2023 v čínském městě Chang-čou a ještě téhož roku uvedla svůj první model. Chatbot rychle získal popularitu – stal se nejstahovanější bezplatnou aplikací v americkém App Store, překonal i ChatGPT. 

Stejně jako jiné čínské modely, i DeepSeek cenzuruje citlivá témata (např. Tchien-an-men či Čína‑Tchaj-wan) a nepodává informace o některých politických osobnostech – což reflektuje vliv státního aparátu na vývoj a obsah modelu. 

Česko není první, které k zákazu přistoupilo

Toto rozhodnutí není ojedinělé. Podobná opatření už dříve přijala například Itálie či Austrálie, které DeepSeek také zakázaly ve veřejném sektoru kvůli podezření na zneužití dat. Je to pokračování trendu, který začal už v roce 2018, kdy Česká republika zakázala technologie firem Huawei a ZTE.